Bezpiecznie w domu. 5 powodów, dla których warto ubezpieczyć nieruchomość
Ubezpieczenie nieruchomości przez wielu jest pomijane. Tymczasem już za kilkaset złotych rocznie jesteśmy w stanie skutecznie chronić dorobek życia. Jak działa polisa domu i mieszkania oraz dlaczego warto ją mieć?
Zakup domu czy mieszkania to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Nierzadko na ten cel wydajemy gromadzone przez lata oszczędności. Jeśli przy transakcji wsparliśmy się kredytem hipotecznym, sprawa jest prosta – bank wymaga od nas wykupienia polisy na cały okres trwania umowy. W momencie, gdy nieruchomość kupujemy za gotówkę lub ją np. dziedziczymy, decyzja o ubezpieczeniu zależy już tylko od nas. I niestety często jesteśmy na nie. Jak wynika z badania pracowni ARC Rynek i Opinia, 40 proc. Polaków nie chroni polisą swoich czterech kątów.
Ubezpieczenie od nieprzewidzianych zdarzeń
Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu nieruchomości? Po pierwsze, dom to nasz majątek. Miejsce, w którym żyjemy i gromadzimy cenne przedmioty (pieniądze, biżuterię czy dzieła sztuki). Po drugie, nieruchomość to nasze zabezpieczenie na przyszłość. W ostatnich latach domy i mieszkania tylko zyskują na wartości. Po trzecie, ubezpieczenie może pomóc nam zrekompensować finansowe straty np. po pożarze, zalaniu, aktach wandalizmu, kradzieży z włamaniem czy awarii. Daje także poczucie spokoju i bezpieczeństwa. W czasach występowania coraz bardziej gwałtownych zjawisk pogodowych to rzecz tym bardziej cenna.
I wreszcie już sama świadomość, że w takiej sytuacji nie jesteśmy sami, że możemy liczyć na pokrycie kosztów np. remontu, jest ważna. Korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia nieruchomości jest jednak znacznie więcej. Dobra polisa to również usługi assistance – czyli m.in. dostęp do wsparcia fachowców i profesjonalnej pomocy, np. hydraulika czy elektryka.
Oszacuj wartość domu i wyposażenia
Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretną polisę? Podstawowym kryterium, aby otrzymać odszkodowanie o określonej wysokości, jest oszacowanie realnej wartości domu i wyposażenia. Jest to konieczne, by np. w przypadku pożaru czy zalania można było przywrócić nieruchomość do poprzedniego stanu. Suma ubezpieczenia jest górną granicą odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, czyli maksymalną kwotą odszkodowania, jaką można otrzymać w przypadku wystąpienia szkody.
Szacując wartość majątku, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko mury, instalacje, dach czy elewację, ale też tzw. mienie ruchome, czyli meble, sprzęt RTV/AGD, a nawet zawartość garderoby, luksusowe perfumy czy sprzęt sportowy. Warto przy tym pamiętać, że nawet gdy dom lub mieszkanie kupiliśmy, wyremontowaliśmy i urządziliśmy kilka lat temu, to dziś – ze względu na duży wzrost cen – nieruchomość oraz wyposażenie będą najprawdopodobniej warte dużo więcej.
Jeśli chcemy sprawdzić obecną wartość naszej nieruchomości, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie PZU. Największy polski ubezpieczyciel w swojej ofercie ma polisę PZU Dom, która zapewnia szeroką ochronę domu i mieszkania na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Abyśmy mieli pewność, że odszkodowanie pokryje niemal wszystkie straty (poza tymi, które są wymienione w OWU jako wyłączenia odpowiedzialności), warto skorzystać z wariantu Od Wszystkich Ryzyk.
Jak PZU pomaga w trudnych chwilach
Polisa PZU Dom daje szeroki zakres ubezpieczenia, m.in. od pożaru, powodzi, zalania, huraganu, kradzieży z włamaniem, przepięcia oraz wielu innych nieprzewidzianych zdarzeń (z wykluczeniem sytuacji wymienionych w OWU jako wyłączone z zakresu odpowiedzialności).
Co więcej, w nagłych wypadkach w domu także możemy liczyć na wsparcie (usługi assistance) – ubezpieczyciel zorganizuje pomoc specjalisty oraz pokryje koszty jego pracy. I tak, gdy pęknie rura w łazience lub kuchni, umówi dla nas hydraulika. Zakontraktuje też szklarza, gdy ktoś wybije szybę w oknie, ślusarza, gdy zgubimy klucze do drzwi wejściowych oraz elektryka, gdy np. dojdzie do zwarcia w instalacji elektrycznej.
Warto podkreślić, że z polisą PZU Dom można ubezpieczyć również dom jednorodzinny w trakcie budowy (ubezpieczyciel pokryje m.in. koszty uszkodzenia materiałów budowlanych), a także dom letniskowy (ochrona ubezpieczeniowa trwa także w okresie zimowym, gdy w budynku nikt nie mieszka).
Ubezpieczenie PZU Dom można kupić zdalnie za pomocą serwisu mojePZU, przez infolinię pod numerem 600 600 601, u agenta lub w oddziałach w całej Polsce. Doradca ubezpieczeniowy na podstawie uzyskanych informacji określi nasze potrzeby, wyjaśni, jak oszacować wartość majątku, i pomoże wybrać odpowiedni zakres ubezpieczenia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie PZU.